Oral Diagnoz Nedir? Faydaları Nelerdir? Oral Diagnoz Zorunlu mu?

Bir çok diş tedavisi ve diş rahatsızlığı bulunmaktadır. Bu rahatsızlıkların doğru tedavilerle planlanması, daha kısa süreli tedavi süreçleri sağlamaktır. Bu nedenle hangi rahatsızlığın hangi tedavilerle öncelikli olarak yapılması gerektiğine bu muayene sırasında karar verilir.


Doğru bir tedavi uygulanması için öncelikli temelimiz doğru bir tanıdır. Doğru tanıya ulaşabilmek ve benzer gösteren hastalıkları birbirinden ayırt edebilmek için değişik laboratuar tetkiklerinden faydalanılabilir. Tedavi planı öncesi, bu tetkiklerin planlanması da ilk muayene sırasında olur.


Ağız, çene ve yüz bölgesinin insan vücudundan bağımsız bir bölge olmadığı açıktır. Çeşitli sistemik hastalıklar ağız ve çevresinde belirti vermekle birlikte, bazen tedavileri ilgili tıp uzmanlık alanlarınca yapılabilmektedir. Yine planlanan diş tedavilerini olumsuz etkileyen veya diş tedavilerinin olumsuz etki oluşturduğu şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi sistemik hastalıkların varlığı bilindiğinde, hatta şüphelenildiğinde hastayı ilgili uzmana yönlendirmek de ilk muayene sırasında yapılan bir uygulamadır.

Randevuayir.com'da Üyeliginiz Yok Mu?

Sıra beklemeden işlem yapmak için hemen kayıt olun